V hlavnom meste Škótska som navštívil mojich kamarátov Lukáša a Niku.

Ulice Edinburgu

Historické centrum pozostáva zo Starého a Nového mesta. Starému mestu dominuje ulica Royal Mile, ktorá spája Edinburský hrad a palác Holyroodhouse.

Nové mesto nechal v 18. storočí postaviť kráľ George III. severne od hradu. Edinburg bol v tej dobe preľudnenou stokou, kde v 10-poschodových činžovných domoch žili pohromade všetky vrstvy obyvateľstva. Bohatým mešťanom nevyhovovali špinavé ulice, a tak sa presťahovali na nové bulváre pomenované po kráľovskej rodine – George Street, Queen Street a Princes Street.

Útesy Salisbury

V Edinburgu majú svetový unikát – nedotknutý kus prírody priamo v centre. Arthur’s Seat, najvyšší vrch v meste, je sopečného pôvodu. Vďaka sopke nad údolím vyrástli útesy Salisbury. Po ich okraji sa vydávame smerom k mestu, na ktoré máme dokonalý výhľad.

Holyroodhouse

Zo Salisbury schádzame pred sídlo škótskych kráľov – palác Holyroodhouse. V najstaršej časti paláca žila v 16. storočí Mária Stuartová, v nových častiach trávi britská kráľovná Alžbeta II. každé leto niekoľko dní. Súčasťou zámku je zrúcané opátstvo z 12. storočia, ktoré tu stálo ešte pred vybudovaním paláca.

Dean Village

Chodníkom popri rieke Leith kráčame k dedinke Dean. V minulosti tu bolo jedenásť vodných mlynov, dnes je Dean súčasťou Edinburgu a kúsok od jej centra nájdete Múzeum moderného umenia.

Portobello

Autobusom číslo 45 sa vezieme do Portobella. Lákadlom tohto predmestia je piesočná pláž a široká promenáda, ktorá ju lemuje. Otužilí Škóti sa v chladnom zálive Firth of Forth bežne kúpu.

Dvere

Červené, modré, zelené? Malé, stredné, veľké? Niektoré domy sa oplatilo fotiť už len kvôli dverám.

St Giles’ Cathedral

Edinburská katedrála, postavená koncom 14. storočia na Royal Mile, je hlavným chrámom Škótskej cirkvi. Svätý Giles, ktorému je vysvätená, je patrónom Edinburgu. Počas našej návštevy prebiehala skúška tradičného speváckeho zboru, ktorý katedrále dodal nezabudnuteľnú atmosféru.

Edinburský hrad

Na záver výletu sme návštívili Edinburský hrad. Počiatky pevnosti siahajú do 12. storočia, podobne ako Holyroodske opátstvo. V časoch nebezpečenstva sa hrad stával útočiskom škótskych kráľov, ktorých korunovačné klenoty sú dnes vystavené v hradnom paláci.

Okrem paláca, kasární a vojnového pamätníku je zvláštnosťou hradu i Kaplnka sv. Margaréty. Je totiž najstaršou budovou v meste, a zrejme aj v celom Škótsku.