Do Belgicka som šiel za mojou kamoškou Luciou, ktorá stážuje v Bruseli. A keďže cesta vlakom do okolitých miest zaberie maximálne hodinu, navštívil som ich tri.

Brusel

Uprostred každého belgického mesta leží Grote Markt – veľký trh. Obdĺžnikové námestie obklopujú paláce bohatých mešťanov, sídla stredovekých cechov a radnica, ktorej vysoká veža slúži ako orientačný bod aj ďaleko od námestia, v spletitých starých uličkách.

Bruggy

Bruggy! Benátky severu, ktoré boli v stredoveku najväčším európskym prístavom, si zachovali svoj stredoveký ráz a stali sa tak najlákavejším turistickým magnetom v Belgicku. Gotické kostoly, kanály križujúce utešené stredoveké ulice, Grote Markt s radnicou a panskými domami. A samozrejme bicykle.

Antverpy

Na brehu rieky Šeldy žil obor. Volal sa Antigoon a od prechádzajúcich pltníkov vyberal clo. Každému, kto odmietol zaplatiť, odsekol ruku a hodil ju do rieky. Nakoniec sa našiel mladý hrdina, Silvius Brabo, ktorý obra porazil, odsekol mu jeho vlastnú ruku a príznačne zahodil do vody.

Legenda stará ako mesto samo nechala Antverpám meno. To je totiž skomoleninou slov „hand werpen“, čo v holadštine znamená „hodiť ruku“.  Hrdina Brabo je zvečnený i sochou na námestí Grote Markt.

Leuven

„Nič tam nie je,“ hovorí mi kamoška. „Do Leuvenu sa totiž chodí kvôli atmosfére. Určite tam bež.“ Leuven, stotisícové mesto severne od Bruselu, žije miestnou univerzitou. Ulice sú tu plné študentov, bicykle stoja odstavené pred knižnicou a zo všadeprítomných kaviarní sa šíri vôňa vaflí. Pohoda.